2024. július 12., péntek

Freudenstadt

Evangelische Stadtkirche

Freudenstadt

2024. július 6.


2024 nyarán Németországban jártunk Timivel, ekkor jártunk Freudenstadtban.

Németország legnagyobb piacterének déli sarkában áll az 1608-ban épült evangélikus templom. Nagyon érdekes az alaprajza, hiszen L-alakú, így illeszkedik a tér sarkához. (Németországban összesen két templom épült ilyen alaprajzzal, a másik Ruhla-ban áll.) Vörös homokkőből épült, az építésekor már kissé túlhaladott gótikus stílusban. Az épület mindkét sarkát egy-egy 50 méteres torony zárja le.

A templom alapkövét 1601. május 1-én tették le, építtetője az az I. Frigyes, aki a várost is megalapította. Mint a piactér többi épületét, ezt is árkádokkal látták el. A templomban az első prédikáció 1608. május 1-én hangzott el, ezt a herceg már nem érte meg, mert januárban elhunyt. A templomot 1899-ben neogótikus stílusban újjáépítették, ekkor kapta színes üvegablakait. Az 1945-os bombázásban (és az azt követő tűzvészben a templom súlyos károkat szenvedett, megsemmisült az 1614-ben készült oltár, a szószék, és egy kórusülés, amely 1488-ban az Alpirsbach-i kolostor számára készült. A háború után  kívülről teljesen az eredeti formájához hűen építették fel, de a belső kialakítását leegyszerűsítették. 

A szószék és az oltár a két hajó találkozásánál áll, így a templom minden részéből jól látható. A két hajóban ülő emberek viszont nem láthatják egymást, a 19. századig a nők és a férfiak egymástól elkülönítve ültek, a két templomhajó neve is erre vezethető vissza: férfihajó és női hajó. A mennyezet bordázott boltozatú, a záróköveket keresztény szimbólumok díszítik (a nagyobb hajóban az Ótestamentum, a kisebben az Újtestamentum szimbólumai), az oltár fölött pedig Isten Báránya látható.

A keresztelőmedence valószínűleg 1100 körül az Alpirsbach-i kolostor számára készült. A négy evangélistát ábrázoló olvasópult valószínűleg a Hirsau-i kolostorból való, 1150 körül fűzfából faragták, a maga nemében egyedülálló románkori faragott műalkotás. Az oltár fölött függő feszület 1470-ből való. A mennyezet bordáinak az alját 17 gipszangyal díszíti, 1948-1950 között készültek, mindegyik angyal arckifejezése más. A templom különböző részein kiállított relief-ek eredetiek, a templom építésének idejéből származnak.


Háttérben a templom

A két torony

Harangtorony

Bejárat




Főbejárat az óratoronyban, a kapu fölött az építtetők címerei




A hosszabb hajó


Oltár

Orgona

Az olvasópult

Keresztelőmedence

A zárókövek egyike

Feszület

A mennyezet bordái a zárókövekkel

A rövidebb hajó

Oltár és szószék

Isten Báránya




A templom történetét elmesélő tablók:



A harangtorony

A templom árkádjai

Óratorony

A háttérben a templom

A templom a tér közepéről nézve, esőben
Forrás:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Gent Szent Bávó

 Sint-Baafskathedraal Gent 2024. március 30. 2024 tavaszán jártam Belgiumban, akkor néztem meg a Szent Bávó katedrálist. A Gentben született...