2023. augusztus 17., csütörtök

Sibenik

 Szent Jakab katedrális

Sibenik

2023. augusztus 8.


A késő gótikus stílusú Szent Jakab katedrális Sibenikben 105 éven át épült, 1431 és 1536 között, egy korábban ott álló román stílusú templom helyén. Először velencei mesteremberek felhúzták az északi és a nyugati falat a bejáratokkal együtt. Később, újszerű illesztési technikát alkalmazva, hatalmas kőlapokból megépült a szentély alsó része, a keresztelőkápolna és a sekrestye. A keresztelőkápolna rendkívüli építészeti megoldásai már a kora-reneszánsz művészet első jelei voltak dalmát földön. Ezt folytatta Firentinac (Donatello tanítványa), aki már a tiszta toszkán reneszánszt hozta el a szentély kidíszítésével és az elegáns kő kupolával, amely a katedrálist egyedülállóvá teszi a világon. 2000 óta az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. 

Mivel a tenger felől érkeztünk, először a katedrális keleti sarkánál értünk ki a főtérre, innen csodáltuk meg a valóban egyedülálló szerkezetű épületet. A katedrális délkeleti részét 71 emberi fejből álló koszorú díszíti, Dalmatinac mester munkája, aki a kortársait ábrázolta. A főtér felé az északi "Oroszlános bejárat" nyílik, Bonino de Milano mester alkotása, legfelül Szent Péter és Pál szobra. Felfedeztük, hogy a két oroszlán fölött ugyanúgy Ádám és Éva szobra látható, mint a trogiri katedrális bejáratánál. Ezután körbementünk és elértünk a nyugati főbejárathoz. Ez is de Milano mester munkája, a faragások Jézust és a 12 apostolt ábrázolják.

Szent Jakab katedrális

Emberfejek a külső falon

Oroszlános bejárat

Nyugati főbejárat

Főhomlokzat

Nyugati főbejárat

Mivel a bejáratnál magyar nyelvű prospektust kaptunk a templomhoz, így az ebben javasolt sorrendben néztük meg a látnivalókat. Sajnos, a templom belső terének egy része fel volt állványozva, nem mindig sikerült úgy fényképezni, hogy ne látszódjanak az állványok.

Főoltár

Templombelső állványokkal

Stafilic püspök szarkofágja

Badurina püspök sírboltja

Háromkirályok reneszánsz faoltára

Miasszonyunk barokk oltára

Szent Kereszt oltár, a feszület 1455-ből

Spingaroli püspök sírboltja

Callegari püspök sírboltja

Reneszánsz díszítésű kőből faragott padok és korlátok

Püspöki trón

Sirató Szűz Mária főoltára 1640-ből

Miután körbefényképeztem minden sibeniki püspök sírboltját, és a baloldali mellékhajók oltárait, a főoltár melletti lépcsőn lementünk a keresztelőkápolnába. A horvát szakrális művészet drágakövét (ahogy a prospektus írja), a helyi születésű Dalmatinac mester tervezte és készítette az 1440-es években Mivel a katedrális egy domboldalon áll, a lóhere alakú kápolnát a déli szentély alá helyezte., így a kápolna boltozata egyben a szentély padlózata is. A felső rész csipkeszerű kőfaragványai ötvözik a késő gótikus és a reneszánsz formákat. Az itt látható szobrok (az északi homlokzaton lévő angyalszobrokkal együtt) a horvátországi reneszánsz első szobrai. A szentélyt sekély falfülkék alkotják, melyeket bordás fésűkagylók fednek (Szent Jakab kagylók!), a fülkék közötti baldachinok a kupola bordáját alkotják, melynek záróköve az Anyaistent ábrázolja, ahogy leszáll a Mennyekből.
A kápolna közepén álló keresztelőkút pirosas törmelékkőből készült, és 3 puttó angyalka tartja. 

Lejárat a keresztelőkápolnába

Keresztelőkút

A kápolna boltozata

A kápolna külső kapuja



Bár a keresztelőkápolna gazdagon díszített kapuján keresztül el lehetett hagyni az épületet az utca felé, de én még visszamentem, várt rám a katedrális jobb oldalhajója. 

Szent Fábián és Sebestyén barokk oltára

Szent Kristóf oltára

Neobarokk oltár 1876-ból

Sizgoric püspök síremléke

A katedrális boltozata

Miután befejeztem a katedrális oltárainak és síremlékeinek fényképezését, újra lementünk a keresztelőkápolnába, és ezúttal ezen a bejáraton hagytuk el a katedrálist. Lefényképeztük a keresztelőkápolna feletti sekrestyét, aztán újra körbementünk a déli és keleti oldalon, lefényképeztük a két reneszánsz puttót, akik egy 1443-ból való feliratot tartanak, amelyen Dalmatinac mester egyetlen megmaradt aláírása szerepel.

Timi a keresztelőkápolnában

Keresztelőkápolna

A kápolna boltozata

Szent Jakab kagyló

Kijárat a tengerre


A sekrestye a keresztelőkápolna fölött

Kis kávézó a katedrális mellett




A két puttó

Az "Oroszlános bejárat" előtt

Ádám és Éva

A katedrális előtti tér

Kilátás a tengerre a katedrális lépcsőjéről

A katedrális fentről











Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Gent Szent Bávó

 Sint-Baafskathedraal Gent 2024. március 30. 2024 tavaszán jártam Belgiumban, akkor néztem meg a Szent Bávó katedrálist. A Gentben született...