2025. január 4., szombat

Bled Szent Márton

Szent Márton plébániatemplom

Bled

2024. december 30.



A mai épület helyén 1000 előtt épült az első kápolna, majd a 15. században egy gótikus templom állt itt. A jelenlegi templom neogótikus stílusban épült 1905-ben. A falakat díszítő freskókat Slavko Pengov festőművész készítette 1932 és 1937 között, érdekes, hogy az utolsó vacsorát ábrázoló képen Júdás alakjában Lenint festette meg a festő. A templom előtt álló kerti szentélyt Plecnik tervezte. A templomot védő fal a 15. századból származik, és a török támadások idejére emlékeztet. 



2018 nyarán jártunk először Bledben, akkor néztük meg a templomot.


Szent Márton templom


Szűz Mária oszlopa


A Régi Plébánia épülete



A templom bejárata


Főhomlokzat


Szentély



Főoltár


Szószék


Templombelső


Boltozatos mennyezet



Színes üvegablak


2024 szilveszterén jártunk Bledben másodszor, ekkor is megnéztük a Szent Márton templomot. 


Indulás a templom felé

A templom a tó felől

Szűz Mária oszlopa

A templom nyugati homlokzata


Főbejárat

Karácsonyfa a templomban

Szentély

Főoltár

Az utolsó vacsora

Lenin mint Júdás

Szószék

Betlehem

Stációk

Keresztelőmedence

Betlehem

Orgona

"szenteltessék meg a te neved"

Jászol

Háromkirályok a sarokban

"Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma"


Források:

Church of St Martin - Bled, Slovenia

St. Martin's Parish Church (Bled) - Wikipedia

Bled Maria

 Mária mennybemenetele templom

Bled

2024. december 30.

2024 szilveszterén jártunk Bledben, akkor látogattunk el a tó közepén található szigeten álló Mária Mennybemenetele búcsújáró templomba, amely a 17. században épült barokk stílusban. Feltehetőleg már a 8. században állt itt templom, a Karoling-korban alapították az első kápolnát, melyet tovább bővítettek, mikor a terület a brixeni püspökség birtokába került. A hely  hamar fontos zarándokhely lett, ahová a csodatévő Szűz Mária segítségéért jöttek egyre nagyobb számban a zarándokok. Emiatt az épületet folyamatosan bővítették, végül a 17. században nyerte el mai formáját. Az egyhajós templom aranyozott főoltárát II. Henrik császár és felesége Kunigunda barokk szobrai díszíti. A mellékoltárokon Michele Cussa 1699-ben készült Magdolna és Szent Biagio szobrai láthatóak. A szentély falait 15. századi freskók díszítik. A gótikus bejárattal szemközti árkádsor alatt a templom történetét illusztráló kőtáblák és kőtöredékek láthatóak. A templom bal oldalán álló 52 méter magas harangtorony a 15. században épült gótikus stílusban, a toronysisak a tetején barokk, az 1690-es évekből. A templom főhajójának közepén leng az1534-ből származó harang kötele, a hiedelem szerint aki háromszor (pontosan háromszor, sem többször, sem kevesebbszer!) megrántja, annak nagy szerencséje lesz, illetve teljesül a kívánsága. A templom kapujához 99 lépcső vezet, a hagyomány szerint esküvőkor a vőlegény által vezetett menyasszonynak ezen az úton csendben kell vonulnia, egy másik hagyomány szerint pedig a vőlegénynek a kezében kell felvinnie az arát a magasba. A szigeten már az őskorból való nyomokat is találtak. A mai templom előtt itt állt Ziva, a szláv szerelem- és termékenységistennő szentélye.

A templomhoz egy harangtorony is tartozik, amely az 1511-es földrengés után épült, 1680-ban újjáépítették, ekkor kapta mai formáját. Az ott található ingaóra 1860 és 1890 között épült.


A templom déli oldala, jobbra a harangtorony

Kőtöredékek az árkádsor alatt

Gótikus bejárat

Dani harangoz

Aranyozott főoltár

Timi harangoz

Én is megpróbáltam

Szószék

Főoltár

Mellékoltár

Mellékoltár

A bejárat fölött a stációk 

Modern Betlehem anyagból

Lámpaoszlop és a harangtorony bejárata

Gótikus lámpaoszlop

A harangtorony bejárata

A torony alja a beléptetőkapuval

A toronyba vezető lépcső

A toronyba vezető lépcsősor



Az ingaóra ingája


Óraszerkezet


Kilátás a templom tetejére

Timi és Dani a toronyban

A torony tetőszerkezete

Fagerendák

Forrás:



Santa Maria Grado

Santa Maria delle Grazia Grado 2018. július 27. 2018 nyarán jártunk Grado-ban, akkor néztük meg a Santa Maria delle Grazie templomot. Bár ki...