2024. augusztus 26., hétfő

Gent Szent Bávó

 Sint-Baafskathedraal

Gent

2024. március 30.

2024 tavaszán jártam Belgiumban, akkor néztem meg a Szent Bávó katedrálist.

A Gentben született V. Károlyt ebben a katedrálisban keresztelték, az épület a flamand gótika egyik kiemelkedő alkotása, A székesegyház helyén korábban egy Keresztelő Jánosnak szentelt kápolna állt. Főleg fából készült, és 942-ben szentelték fel. A román stílusú templom nyomai még ma is láthatók a kriptában. A ma látható, gótikus stílusú templom építése 1274 körül kezdődött. A következő időszakban, a 14. és 16. század között szinte folyamatos gótikus stílusú bővítési projekteket hajtottak végre az épületen. Új kórussal, kápolnákkal, a kereszthajó bővítésével, káptalanházzal, folyosókkal és egytornyú, nyugati résszel bővült. Az V. Károly császár elleni 1539-es genti felkelés eredményeként a régi Szent Bávó apátságot feloszlatták. A 16. század közepére a templom többé-kevésbé elérte mai megjelenését. 

A Szent Bavo-székesegyház számos vallási műalkotásnak ad otthont. A legrégebbi darab a 8. századból származik, a legfiatalabb az 1990-es évek végéről. A leghíresebb mű a genti oltárkép, egy szárnyas oltár, amelyet Jan van Eyck és Hubert van Eyck készített 1432-ben, és a korai holland festészet leghíresebb és legszélesebb körű munkájának tekintik. Ezen kívül további 21 oltár található a templomban. A déli oldalon található a lenyűgöző rokokó szószék 1741–1745-ből, tölgyből, aranyozott fából és fehér és fekete márványból, amelyet Laurent Delvaux készített, J. Arens kovácsoltvas rácsával. Az orgona 1655-ből származik.

Sajnos, a híres genti oltárt nem sikerült megnéznem, éppen előttem zárták be azt a részt: fél 5 múlt néhány perccel és az oltárt a templom egy elkülönített részén, belépődíj fejében csak fél 5-ig lehet megtekinteni.

Sint-Baafskathedraal

A kapu felső része




Főhajó

Színes üvegablak





Főoltár

Rokokó szószék




A katedrális makettje


Forrás: St.-Bavo-Kathedrale (Gent) – Wikipedia

2024. augusztus 25., vasárnap

Gent Miasszonyunk

 Onze--Lieve-Vrouw ter Hoyekerk

Gent

2024. március 30.

A templom helyén eredetileg egy kápolna állt, amelyet V. Orbán pápa 1262-ből említ. A jelenlegi templom építése 1658-ban kezdődött. Pénzhiány miatt a templomot valószínűleg fahomlokzattal zárták le. A papság a templomot szigorú, reneszánsz homlokzattal akarták befejezni, végül 1720-ban mégis barokk stílusú homlokzat készült. A gazdagon díszített templom alaprajza háromhajós, a homlokzatot a Szűz és a gyermek, Szent Ava és Szent Godelieve szobrai díszítik. A templom 2014-ben felkerült az építészeti örökségek listájára.

A Miasszonyunk templom

Főhajó

Harang


Fotók a beginák életéről

A templom homlokzata




Szószék

Főoltár

Az élet forrása


Stáció

Főhajó

A templom déli fala

A homlokzat (a ponyvák mögött)

Így néz majd ki

Gent Szent Péter

Onze-Lieve-Vrouw-Sint-Pieterskerk 

Gent

2024. március 30.

2024 tavaszán jártam Gentben, akkor néztem meg a Szent Péter Miasszonyunk templomot.

Eredetileg a barokk templom neve Szent Péter volt, mint a mellette álló apátságnak, és a közvetlen közelében állt a Miasszonyunk templom. Ez utóbbit az 1799-es francia megszállás alatt lebontották, hogy helyet csináljanak a Szent Péter térnek. Azóta a templom átvette a másik templom nevét is, és most Miasszonyunk Szent Péter templomnak hívják. A jelenlegi templom egy korábbi, román stílusú apátsági templom alapjaira épült, amely a 16.század végén elpusztult. A jelenlegi templom alapkövét Antonius Triest püspök tette le 1629-ben. A templom 1649-re lett készen, majd a 18. században kibővítették A francia megszállás alatt raktárként használták, majd 1810-től ismét templomként szolgált.

Sint-Pietersplein az apátsággal

Onze-Lieve-Vrouw-Sint-Pieterskerk

Főhajó

Szószék

Gyereksarok







Húsvéti dekoráció

Főhajó

A templom északról

A templom keleti tornya

Forrás: Szent Péter Miasszonyunk-templom - Wikipédia (wikipedia.org)

Gent Szent Bávó

 Sint-Baafskathedraal Gent 2024. március 30. 2024 tavaszán jártam Belgiumban, akkor néztem meg a Szent Bávó katedrálist. A Gentben született...