2024. március 16., szombat

Dinant Notre Dame

 Notre Dame székesegyház

Dinant

2017. május 8.


2017 májusában Charleroi-ban töltöttem néhány napot, akkor kirándultam Dinant-ba és néztem meg a Notre Dame székesegyházat.

A Meuse (vagy Maas) folyó partján, egy szikla árnyékában álló gótikus épület a 13. században épült, miután az itt álló, 10. századi román stílusú templomra 1228-ban rázuhant egy szikla és összeomlott. Legikonikusabb része a különálló, 16. századi körte alakú harangtorony.






















Charleroi Saint Christophe

Saint Christophe

Charleroi

2017. május 8.


2017 májusában jártam Charleroi-ban, akkor néztem meg a főtéren álló Saint Christophe templomot. 
Az eredeti épület 1667-ben épült, amikor a francia hadsereg elfoglalta a várost. A 18. században az épületet kibővítették, ekkor kapta Szent Kristóf nevét (korábban Szent Lajosnak szentelték). 1794-ben a francia csapatok bombái szinte teljesen elpusztították, 1863-ban restaurálták, majd 1953-ban kibővítették, kupolát emeltek rá. A kereszthajót is megváltoztatták, a mai megjelenése egy bizánci bazilikára hasonlít. A kórusban egy 200 négyzetméteres mozaik az apokalipszist ábrázolja, 1956-ban készült.
Érdekes volt, ahogy a templomban keveredtek a régi és a modern elemek, tetszettek a stációk kerámiából készült ábrázolásai a templom falán.

Saint Christophe templom
A templom belső tere

Üvegablakok

Stációk kerámiából

Főoltár




Tournai Notre Dame

Notre Dame székesegyház 

Tournai 

2017. május 7.



2017 tavaszán látogattam meg a Notre Dame székesegyházat Tournai-ban, amely 2000 óta a világörökség része. Amikor ott jártam, a templomot kívülről éppen renoválták, de szerencsére belülről meg tudtam csodálni a gyönyörű faragásokat és a színes üvegablakokat. 
A templom helyén álló korábbi épületet a 9. században tűzvész pusztította el, 1110-ben kezdték el építeni a román stílusú katedrálist. Az épület alaprajza nagyon különleges, a 134 méter hosszú főhajóhoz egy kereszthajó csatlakozik, melynek öt tornya és egy félkörben végződő apszisa. A kereszthajó négy sarkán álló, négyszögletes tornyok 83 méter magasak. A 13. században lebontották az eredeti, román stílusú kórust és egy sokkal nagyobb, gótikus stílusúval helyettesítették, amely az amiens-i katedráliséra emlékeztet. (Az egész templomot át akarták építeni, de ez végül nem valósult meg, így a főhajó román stílusú maradt.) A templomnak eredetileg lapos famennyezete volt, de a 18. században boltívek kerültek a helyére, ezeket a köríves ablakok közötti pillérek tartják. Az orgona felett egy két méter magas rózsaablak látható.


A nyugati homlokzat


A felállványozott katedrális

Az előcsarnok fafaragásai



Rózsaablak az orgona fölött


Főhajó


A székesegyház makettje

Forrás: 

Notre-Dame-székesegyház (Tournai) – Wikipédia (wikipedia.org)

Mons (Bergen) és környékének 14 legjobb látnivalója | Miénk a Világ (mienkavilag.hu)

2024. március 9., szombat

Prága Loreta

 Loreta

Prága

2022. április 22.

A Loreta tulajdonképpen egy épületkomplexum, amely egy központi szentélyből, kerengőkből és kápolnákból áll.
A komplexum története 1626-ban kezdődött, amikor Katerina Benigna, a Lobkowitz család nemesasszonya megrendelte az olaszországi Loreto-ban álló Santa Casa másolatát. (Erről a házról azt tartják, hogy a szent család palesztínai otthona volt és a 13. században angyalok vitték itáliába. Csak Csehországban 50 ehhez hasonló ház áll.) A kápolna 1631-re készült el. 1700-as évek elején a Dienzenthofer építészcsalád (apa és fia) barokk korszerűsítésbe kezdett, ekkor épült a második emelet és a  díszes homlokzat. Az épületegyüttest egy kerengő foglalja egységbe. 
Az épületet díszítő barokk torony órája Amszterdamban készült, a 27 harangból álló harangjátékot pedig egy prágai órásmester állította össze 1694-ben. Minden órában egy Mária-éneket szólaltat meg.

Bár a templomba és a kincstárba nem mentem be, de a kerengőt és a díszudvart a kúttal így is meg tudtam nézni.

Loreta, középen a barokk torony


Főbejárat

Freskó

Kerengő díszkúttal

Boltíves folyosó


Háttérben a Loreta tornya



Gent Szent Bávó

 Sint-Baafskathedraal Gent 2024. március 30. 2024 tavaszán jártam Belgiumban, akkor néztem meg a Szent Bávó katedrálist. A Gentben született...