2024. január 28., vasárnap

Prága Szent Miklós

 Szent Miklós templom

Prága

2022. április 16.

A ma látható templom egy korábban leégett gótikus templom helyén épült, amelyről már 1273-ban említést tesznek. Az eredeti templomból csupán néhány elem maradt meg. A templom a reformáció, azon belül a huszita mozgalom központja lett, majd 1635-től a bencéseké. Ők építették meg 1739-ben a jelenlegi barokk templomot. A templom fő csillárja a cári korona alakját mintázza, amelyet II. Sándor orosz cár adományozott az akkor ortodox templomnak. Mivel az ortodox egyháznak Csehországban nem volt temploma, 1870 és 1914 között ez a templom szolgálta ki a cseh (és orosz) ortodoxokat.

Mielőtt bementem a templomba, egy kis közjáték történt. A szobrokat védő hálóba beleakadt egy galamb, végül egy létra segítségével szabadították ki.

A templom délről, háttérben a Tyn-templom

Galambszabadítás

A homlokzat

A csiláár


A kupola


Háttérben a Szent Miklós templom


Prága Tyn

 Tyn-templom

(Nagyboldogasszony templom)

Prága

2022. április 16.


2022 áprilisában jártunk Prágában, ekkor néztük meg a Tyn-templomot az Óvárosi téren. A templomot 1364-ben kezdték el építeni (egy korábban itt álló román stílusú templom helyén) és többszöri átalakítás ellenére is megőrizte gótikus hangulatát. A jellegzetes, kettős tornyot 1402-ben kezdték el építeni, de csak a huszita háborúk után, 1511-ben készültek el. (Ma ez Prága egyik védjegye.) A magas belső tér boltozata barokk stílusú, a gótikus tetőzet 1679-ben egy tűzvészben megsemmisült. De megmaradt a gótikus berendezés egy része, pl. a város legrégebbi ón szenteltvíztartója 1414-ből és egy 15. századi feszület. A templomban található a nagy dán csillagász, Tycho Brahe sírja. Az asztronómust II. Rudolf hívta meg Prágába 1599-ben, de két év múlva meghalt. 

Érdekes, hogy a templom előtt közvetlenül házak állnak, így a térről csak a templom tornyait lehet látni. A templom bejáratát is az előtte álló Tyn-iskola árkádjain keresztül lehet megközelíteni. Csak közvetlenül az istentiszteletek előtt és után lehet megtekinteni, így szerencsém volt, hogy néhány percre be tudtam kukkantani. 

Tyn-templom

A Tyn-iskola árkádja

A templom bejárata

A templom homlokzata

Templombelső



2024. január 22., hétfő

Nagyőr

 Szent Anna templom

Nagyőr

2024. január 4.

A római katolikus Szent Anna templom a 15. században (az információs tábla szerint a 14. század közepén) épült gótikus stílusban. Állítólag már 12. században állt ezen a helyen egy erődtemplom.  A templomot egykor egy temető vette körül, az ezt körülvevő középkori falat 2010-ben rekonstruálták. A templom egyhajós, torony nélküli, tetejét zsindely fedi. Négy csúcsíves ablaka van, de az apszis közepén, a főoltár mögött nincs ablaknyílás. A déli oldalán nyílik a nyeregtetős, tágas belépő félköríves boltívű bejárata, amelyen át kis zárt előtérbe jutunk. A Szent Annát ábrázoló szárnyas főoltár 1520-ban készült, mellette jobbra a Mária-oltár, balra pedig Szent Simont és Júdást ábrázoló oltár látható. A falakat díszítő freskók a 16. század elejéről származnak, és a Szepesség legjelentősebb emlékei. A keresztút ábrázolása Czóbel Margit, a kastély utolsó tulajdonosának festménye. A keresztelőmendence 1593-ból való.
Bár a templom igazából zárva volt, olyan szerencsém volt, hogy éppen jött takarítani egy kis család: egy idősebb és egy fiatalabb nő (anya és lánya) és az unoka babakocsiban. A kocsit betolták a templomba, aztán nekiálltak takarítani. Megkérdeztem, amíg dolgoznak, bemehetek-e körülnézni, azt mondták, persze, őket nem zavarja (legalábbis ezt mondhatták szlovákul, mert mosolyogtak). Gyönyörű volt a templom, nekem mindig jobban tetszenek ezek a középkori, egyszerű templomok, mint a barokk túldíszítettség. Kicsit a lindaui Peterskirche-re emlékeztetett, főleg a gyönyörű freskók a falon. 

A templom és a harangtorony

Szent Anna templom


A keresztút állomásait ábrázoló falfestés

Mária-oltár

A főoltár

Szent Simon és Júdás oltára




Keresztelőmedence




A templom mellett álló reneszánsz harangtorony 1629-ben épült, (az információs tábla szerint 1580-ban) addig egy fából készült harangláb töltötte be a torony szerepét. A többi szepességi harangtoronytól megkülönbözteti a dús sgraffito díszítés, amely egy vadászjelentet ábrázol, egy nyúlvadászatot, központi motívumként egy rózsával és egy nefelejccsel.



A sgraffito vadászjelenet

A templom és a harangtorony

Forrás:

Emlékhelyek a Felvidéken » Nagyőr Szent Anna-temploma (csemadok.sk)


2024. január 7., vasárnap

Szepesszombat

 Szepesszombat

Szent György templom

2024. január 6.


2024 januárjában Poprádon töltöttünk egy hetet, ekkor néztem meg Szepesszombaton a Szent György templomot. 
A gyönyörű kisváros (amely ma Poprád része) főterén áll a kéthajós templom, amely a 13. században épült későromán stílusban, de 1464-ben gótikus stílusban átalakították. Gótikus szárnyas oltárai 1503 és 1520 között készültek. Főoltára 1516-an készült Lőcsei Pál műhelyében. Főoltára 1516-ban készült, Szent Györgyöt ábrázolja.
Először lefényképeztem a templommal szemben álló Katolikus házat, majd bementem a templomba. Mivel éppen mise volt, kijöttem, körbefényképeztem a főteret, és csak a mise végeztével mentem vissza a templomba. 

Katolikus ház

Templomtorony

Betlehem a templom oldalánál

A templom bejárata

Innen néztem a misét



A templom északi oldalán egy reneszánsz harangtorony áll,. 1598-ban épült, de később barokk stílusban átépítették.

Reneszánsz harangtorony

A torony kapuja



A tér másik oldalán áll az 1689-ben épült Mária-oszlop, amit azóta néhányszor már felújítottak. Ez a Szepesség legrégibb hasonló építménye, 2001 óta csak a másolata áll a téren, az eredetit a harangtoronyban lévő múzeumban lehet látni.

Mária-oszlop


A Mária oszlop, a harangtorony és a templom

A mise végeztével újra bementem a templomba, lefényképeztem a csodaszép főoltárt, a szárnyas oltárt az oldalhajóban, a színes üvegablakokat, a gyönyörű mennyezetet és a modern technikával készült stációkat.

Templombelső

Szárnyas oltár

 



Üvegablak

Szárnyas oltár

Orgona

Stáció

Itt ültem a mise alatt

Falfestés



Mennyezet

Betlehem



Forrás:

Gent Szent Bávó

 Sint-Baafskathedraal Gent 2024. március 30. 2024 tavaszán jártam Belgiumban, akkor néztem meg a Szent Bávó katedrálist. A Gentben született...